Březen 2017

Zkouška ohněm

31. března 2017 v 22:12 | mutr
Tématem tohoto týdne je "Zkoušeka ohněm".
Tohle bude krátké, nebojte - vězte, že mít tři děti, je taky do jisté míry zkouška ohněm Smějící se A to je mám tři teprve 16 měsíců...

Vítejte v domácí galerii!

29. března 2017 v 23:16 | mutr
Dnešní příspěvek bude spíš prohlížecí než čtecí (pokud to bude kromě mě někdo číst). Ale ještě musím napsat něco k poslednímu článku. Pokud jste ho, milí případní čtenáři, četli, dozvěděli jste se, na co se naše nejstarší dcera ráda ptá. Předloni to bylo "proč", vloni to bylo "kolik mi bude, až ti bude", letos máme zatím období dvě: "kolik je to vteřin" a "jak je dlouhej".
"Jak je velkej tuňák?"
"No já nevím přesně, je docela velkej." (fakt nevím přesně, kolik měří. Je velkej no... mě tuňák zajímá tak v salátu a taky je mi líto, že se jich loví tolik, ale to je tak vše.)
"Tři metry?"
"No, to asi trochu míň."
"Tak takhle?" (ukáže asi 70 cm)
"To zase víc."
"Asi jako já?"
"Asi jako já." (ale tuňák je zrovna slabej odvar, to mě napadlo, protože se na to ptala dnes odpoledne. A možná má fakt tři metry... Nevíte někdo, jak je velkej tuňák??)
"Kolik lidí je na zeměkouli?" (to jsou otázky před první třídou...)
"Nevím přesně."
"150 miliard?"
"Ne, tolik ne, to by ta zeměkoule spadla."
"Tak deset miliard?"
"No tak nějak asi." (Hele, asi je to ostuda, ale já to fakt nevím přesně. Znám spotřebu našich plen a sunaru, dokážu odhadnout, kolik budu potřebovat oblečení na víkend a na týden, kolik mám kam vzít jídla a v letu zachytit kde co i nohou a u toho držet jednou rukou dítě a druhou míchat oběd. Určitý čísla nebo informace vypouštím nebo záměrně nesleduju, aby mi zbyl rozum na počítání těch plen a sunaru."
"Tak pět miliard teda?"
"No to je jich zase víc"
"Tak osm?"
"Já fakt nevím."
"Tak dvacet miliard."
"To je zase moc."
"Tak patnáct?"
"No to je taky moc. Ve škole ti to řeknou, počkej si do školy."
"Tak třináct?"
"SAKRA JÁ FAKT NEVÍM!"

Takže jsem si na netu našla, no teď až, samosebou, kolik nás je na zeměkouli. Tak vážení, kdybyste měli stejně zvídavé dítko jako mám já, vězte, že je to k 25.2.2017 7,374 miliardy.

Nakonec to není úplně prohlížecí, ale cítila jsem potřebu podělit se o zážitek. Téměř každodenní zážitek. Buď jsou to dotazy týkající se velikosti zvířete nebo kraviny typu kolik je v tý krabičce kuliček... Tyto dotazy pokládá v drtivé většině tehdy, když dělám něco, co vyžaduje soustředění a pozornost.

A teď, vážení, vítejte v naší galerii! Osobní návštěvu nedoporučuji, neb by vás u nás mohlo něco sežrat, třeba lichožrout nebo zašupšák (Tímto zdravím Vítězslavu Klimtovou, která napsala krásnou knížku o strašidlech! A která si to asi ani nepřečte a pozdrav jí nikdo nevyřídí...)

Zde prosím uprostřed fresky sluníčko. Autor: syn, ve věku asi tří let


Další sluníčko? Autor: syn

Když nakloníte hlavu úplně doleva, uvidíte fragment holčičky. Autor: nejstarší dcera v pěti letech


Sluníčko a mráček, autor: nejstarší dcera v necelých šesti letech
Oranžové čáry, autor: nejmladší dcera v 15 měsících (velká naděje českého malířství - už umí namalovat kolo!)


Srdíčko a Edna bedna (pamatujete pohádku Bludička, dabovanou Oldřichem Kaiserem?), autor: nejstarší dcera v šesti letech


A zde vidíte dílo v celé své kráse. Jak jste zajisté zaznamenali, freska se nachází v obývacím pokoji nad pohovkou. Na ty nejvýše namalované dcera použila tři polštáře z pohovky a ještě dva menší. Jak se tam udržela, netuším. Asi jí tam drželo umělecké nadšení...


To si tak jednou sedím v kuchyni (za touto zdí) a najednou slyším nějaké podivné zvuky. Nad námi bydlí, no dejme tomu, že velmi aktivní pejsek, tak jsem myslela, že je to on. Pak jsem si uvědomila, že zvuky se neodehrávají nad mou hlavou, nýbrž za mými zády. Vyletěla jsem jak čert z krabičky, ale už bylo pozdě. Nakonec jsem dětem povolila, že tuto stěnu můžou pomalovat. Ale víte, jak je to s Jezinkami - necháte je strčit do dveří prst a hned je uvnitř celá ruka. Takže další fresky, ovšem již méně umělecky hodnotné, máme v kuchyni i v předsíni.

A ano! Ještě jeden tag na parketách! (Provedeno fixou na textil, zatím se mi to nepodařilo umýt.)


Kolik mi bude, až ti bude?

28. března 2017 v 11:24 | mutr
Následující řádky jsem psala 12.2.2016 na svém FB. Nevím, jestli je to pro pobavení, ale třeba se vám to bude líbit. Já jsem tedy ráda, že období viz níže máme za sebou a snad si na to třeba za dvacet let s láskou vzpomenu. Zatím je to pořád ještě pekelná vzpomínka.

Pomóc! Hilfe! Help! Aiuto! Volám ve všech světových jazycích! Dítě se mě dnes asi už 20x ptalo (a to nepřeháním, možná spíš ubírám, vážně!), kolik kdy komu bylo. "Kolik ti bylo, když jsem se narodila? Kolik ti bylo, když bylo babičce jako teď tobě? A kolik bude dědovi, až mi bude jako tobě? A kolik bylo babičce, když bylo mojí prababičce jako teď tobě? A kolik bylo strejdovi, když bylo babičce jako teď tobě? A kolik bylo tomu pánovi, když hrál toho prince? A kolik je mu teď? A kolik je tý princezně? A kolik jí bylo, když hrála tu princeznu? A kolik je našemu doktorovi? 78 asi? A kolik mi bude, až bude dědovi 80? A kolik mi bude za 10 let? A kolik bude ségře, až mi bude 15 a kolik bude bráchovi? A kolik mi bude, až bude ségře 10? A kolik bude tobě za 10 let?
Tohle je, vážení, daleko horší než "proč?". Protože to prostě něco odpovíte, ale tady ještě počítáte, protože vaše poctivost vás nenechá říct první číslo, který vás napadne. Ale asi s tím začnu.
Hádejte, kolikrát se mě dítě zeptalo, zatímco, tenhle žblept píšu.

A v těchto dnech jsme postoupili na vyšší level - teď se dítko ptá, kolik je třeba 7528 x 159. Tatínek jí tuhle ve Švejkově duchu odpověděl, že 728. Dále následují dotazy jako: kolik je 2x8? Kolik je 10x6? Za kolik měsíců půjdu do školy? Za kolik dní budou prázdniny? Za kolik týdnů pojedeme k moři? A kolik je to dní? A kolik je to vteřin? (ááááááááááááááá!!!!!!!!) A kdy budeš mít narozeniny? A kolik je to hodin? A kdy bude zase Ježíšek? A kolik je to měsíců? A kolik je to vteřin? (Dost oblíbená otázka... Pevně doufám, že jste na tom s násobením 60 lépe než já.) A kdy bude mít tatínek narozeniny? A kdy bude mít babička narozeniny? Kolik je to hodin?
Šílím!!!!! Jsem zvědavá, na co se bude ptát příští rok.
Musím ještě říct, že náš prostřední se zajímá jen o autíčka a období proč trvalo asi tak hodinu. Takže jsem si to dala zatím jen jednou. Uvidíme, co naše nejmladší. Povídá hodně, ale svou řečí. Vůbec jí není rozumět. Říká jen ham, táta, dneska řekla máma a chtěla po mně, abych si navlíkla její rukavici, v neděli řekla éro, (teď zrovna rozsypala kafe, omatlala židli a podlahu v kuchyni jogurtem, rozházela tu těstoviny a špagety, prdelní ubrousky a trochu mouky. Máte-li hlad, přijďte k nám - můžete mi vylízat podlahu a máte výživný oběd :D ) Ještě říká (teď řve, protože lezla pod židli a praštila se do hlavy, musím to přerušit a jít utěšovat.) (na chodidle má nalepené kávové zrno), teď neříká nic, protože pořád řve. Taky jsem využila řevu, abych jí ostříhala nehty. Většinou zvládnu ostříhat jeden nehet denně.
Pomóc!!!! Dítě mě mučí!!!!
Pokračování příště.....


Ranní pohodička

15. března 2017 v 9:20 | mutr
Už hodinu si vařím čaj. Konvici jsem zapla třikrát. Ale! Setřela jsem z podlahy nakládanou zeleninu - naše nejmladší asi chtěla ochutnat, tak mi ze špajzu přinesla sklenici s nakládanou zeleninou, domácí!!! grrrrrrrr, a tato jí spadla na zem a rozbila se, vyluxovala jsem rovnou celou kuchyni, vytřela, sebrala v pokojíčku ze země sponky a někam jsem je odložila, vykydala světlé prádlo z koše, při tom se tady kakalo, takže jsem šla přebalovat, pak jsem se potřebovala zregenerovat, tak jsem si pustila z youtube Bachovu suitu pro violoncello č. 1 v podání Maiského a vtom jsem si uvědomila, že máme bedničky k notebooku! Takže jsem šla krámovat do skříně, kde máme trilion drátečků, nabíječek k mobilům, které dávno nemáme, nabíječky naprosto neidentifikovatelné a jiné elektronické záležitosti, jejichž funkce neznám, našla bedničky a instalovala je, pak jsem si tu suitu musela poslechnout (je to fakt krásný!) (teď jsem konvici zapla počtvrté), mezitím, protože skladba trvá dvacet minut jsem si hrála s malou na posteli a něco poklidila (zalila jsem si ten čaj!! Ale dítě tahá za prcdgm,f prst pryč... musela jsem namalovat sluníčko, ale je to málo, dítě se vzteká, že chce ještě. Sakra, já ještě nesnídala!!!! Je 9:19!!! Ale mám nacpanou pračku. Dnes umřu hlady... Ale to neva, roste mi zadnice, nedopínám kalhoty...
končím.ů.............. pomooooc!!!!